Od XIV do XVII wieku Japonia była głównym dostawcą srebra dla Chin, które za czasów dynastii Ming wprowadziły do obrotu pieniężnego srebrne monety. Później japońskie srebro grało główną rolę w wymianie handlowej pomiędzy Europą i Chinami. Europejczycy pragnęli herbaty, Chińczycy sprzedawali ją za srebro, a to pochodziło z Japonii. Jedna ze słynnych kopalni srebra znajdowała się na terenie dzisiejszej prefektury Yamagata.
Kopalnia Ginzan, czyli „Srebrna Góra” powstała na początku XV wieku, kiedy japońskie elity kupieckie używały tego surowca kupując chiński jedwab i porcelanę. Nie mogli prowadzić handlu bezpośrednio z Chinami, gdyż te nałożyły na nie embargo, więc zmuszeni byli korzystać z usług europejskich pośredników – Kompanii Wschodnioindyjskiej, płacąc za luksusowe dobra podwójnie.
W połowie XVII wieku złoże zostało wyczerpane, ale malownicze położenie byłej kopalni oraz szczodrość natury w postaci złóż wody geotermalnej spowodowało rozwój miasteczka, które zmieniło nazwę na Ginzan Onsen. Jego rozkwit przypada na okres panowania cesarza Taishō (1912–1926). W wąskim kanionie, nad rzeką Ginzan zaczęły stawać drewniane wille oraz tradycyjne hotele ryokan. Wiele z nich zachowało się do współczesnych czasów, tworząc idylliczną atmosferę dawnej Japonii.
Na uwagę zasługuję zabytkowy ryokan Notoya, który powstał w 1892 roku. Po 29 latach obiekt ten przeszedł generalny remont, a dzisiaj uznany jest za Pomnik Kultury. Charakterystyczna architektura budynku obejmuje niezliczone szczegółowe ryciny gipsowe zwane kote-e, które zobaczymy na kolumnach i przypominających pudełko przegrodach do przechowywania rolet przeciwdeszczowych.
Wewnątrz drewnianego budynku znajduje się elegancki hol, który zachował klimat epoki Taishō oraz przestronne pokoje w japońskim stylu. Niektóre z nich mają prywatną, drewnianą łaźnie, w której można korzystać z kąpieli w naturalnej wodzie termalnej. Hotel posiada także rotenburo, przestronne kąpielisko pod otwartym niebem, skąd można podziwiać wodospad Shirogane.
W miasteczku znajdziemy dwa dzieła słynnego, współczesnego, japońskiego architekta Kengo Kuma. Znany jest on z minimalistycznych w swej formie, lecz niezwykle eleganckich projektów, budowanych wyłącznie z naturalnych elementów.
Jednym z nich jest miniaturowa łaźnia publiczna Shirogane-yu. Budynek wpasowany między skałę, koryto rzeki i sąsiedni dom zaprojektowany jest na planie trójkąta. Budowla ma jedynie 37 m2. Charakterystyczna dla dzieł Kengo Kuma ażurowa elewacja z drewna znakomicie współgra z klimatem miasteczka.
Kolejna praca Kengo Kuma to ryokan Fujiya. 100 letni budynek został odrestaurowany z użyciem subtelnych, drewnianych elementów. Wnętrze zostało wzbogacone o atrium, które zbudowane jest z ażurowych parawanów. Te powstały z 4 mm ścinków bambusa. Półprzeźroczyste wpuszczają do środka miękkie światło tworząc przyjemną, ciepłą atmosferę. Fujiya to propozycja dla najbardziej wybrednych gości z bardzo zasobnym portfelem. Nocleg tutaj kosztuje w granicach 1750 zł za osobę. W cenie noclegu jest śniadanie oraz wystawna kolacja. Minimalistycznie zaprojektowane pokoje hotelowe posiadają łazienki wykończone aromatycznym drewnem hinoki oraz olbrzymie drewniane wanny z wodą termalną. Niektóre z nich umiejscowione są na balkonach, więc korzystając z kąpieli można podziwiać dziki, górski krajobraz.
Spacerując wzdłuż rzeki w kierunku wodospadu Shirogane warto odwiedzić jeden z tradycyjnych sklepików sprzedających rękodzieło. Nasz wzrok z pewnością przyciągnie warsztat Izu Kokeshi, który od ponad 100 lat wytwarza charakterystyczne, drewniane zabawki.
Zakład zasłynął po emisji popularnego serialu wyprodukowanego w latach 80tych przez NHK pt. „Oshin”. Tytułowa bohaterka, pochodząca z ubogiej, wiejskiej rodziny jako mała dziewczynka zostaje oddana na służbę i kilka lat pracuje w nieludzkich warunkach. Matka Oshin także zostaje wygnana z rodzinnego domu i zmuszona do pracy jako „hostessa” w jednym z ryokanów Ginzan Onsen. W serialu pojawia się scena, kiedy Oshin odwiedza swoją matkę w Ginzan Onsen, a ta daje jej w prezencie drewnianą lalkę kokeshi, którą zakupiła właśnie w sklepie Izu Kokeshi. Laki te stały się tak bardzo popularne, że właściciel zakładu postanowił stworzyć nowy produkt nazwany Oshin Kokeshi. Lalka ma 49,5 cm wysokości i waży tyle, co nowo narodzone dziecko (3,120 kg).
Serial ten był najpopularniejszą produkcją w historii telewizji w Japonii. Był także emitowany w Polsce w latach 80tych, jednak w nieco zmienionej i okrojonej wersji.
Podążając dalej w górę rzeki Ginzan dotrzemy do kopalni srebra, której korytarze i jaskinie otwarte są dla zwiedzających w okresie od maja do końca października.
Dojazd do Ginzan Onsen z Tokyo jest dziecinnie prosty i jeśli posiadacie ekonomiczny JR Pass, będzie Was kosztować jedynie 1440 jenów za autobus (w dwie strony). Ze stacji Tokyo należy wsiąść w JR Yamagata Shinkansen i po 3 godzinach jazdy wysiąść na stacji Oishida. Stamtąd co godzinę odjeżdżają autobusy do Ginzan Onsen. Jeśli podróżujecie w kilka osób, warto rozważyć wynajęcie samochodu i zwiedzenie okolicy, np. Dewa Sanzan, Yamadery czy Zao Onsen.