Co widziałem, gdzie byłem...

Ten blog dedykowany jest dla tych, którzy planują podróż do Japonii po raz pierwszy oraz tych, którzy odwiedzili ją wiele razy i szukają miejsc specjalnych, z dala od utartych turystycznych szlaków

Ratunku! Pierwszy raz w Japonii - część 2 w podróży

W poprzednim wpisie mogliście się dowiedzieć, jak wygląda samo przygotowanie do pierwszej wyprawy. Pozwólcie, że teraz przybliżę wam o wiele bardziej szczegółowo jak sprawy mają się w trakcie podróży i na miejscu!

Ratunku! Pierwszy raz w Japonii - część 2 w podróży

Jak wypełnić wizę turystyczną?

Znajdując się już na pokładzie samolotu dostaniemy od obsługi dwa druczki imigracyjny oraz celny. Wypełniając je w samolocie zaoszczędzimy trochę czasu ponieważ przy odprawie paszportowo-celnej niemal zawsze są spore kolejki i walka o długopis!

Pierwszy druk - imigracyjny - to jedynie wypisanie swoich danych, oraz potwierdzenie o niekaralności. Należy pamiętać, że w rubryczce "Adres w Japonii" wpisujemy adres hotelu oraz numer telefonu do hotelu. Nie zapomnijmy też o podpisie na dole druczku.

Nie musimy się o nic martwić, zawsze przed podejściem do okienka czeka na nas jakiś przemiły wolontariusz który sprawdzi nasze karty i upewni się, że wszystko wypełniliśmy.

Podczas odprawy paszportowej funkcjonariusz nie tylko sprawdzi nasz paszport i jego ważność, ale i wykona zdjęcie naszej twarzy i pobierze odciski palców. Podchodząc do okienka odprawy zaraz przed nami znajdować się będzie maszyna z "miejscem" na palce do pobrania odcisków, oraz kamerką skierowaną w naszą stronę. Czasami można zostać zapytanym, czy jest to nasz pierwszy przylot, albo na ile dni się zatrzymujemy, aczkolwiek przy sporym nawale turystów na lotnisku, nie zawsze jest na to czas. Po sprawdzeniu dokumentów, wprowadzaniu nas do systemu oraz pobraniu odcisków i zrobieniu zdjęcia do naszego paszportu zostanie przyklejona naklejka z tzw "Landing permission", czyli właśnie wcześniej wspomniane 90 dni wizy turystycznej.

Po odprawie paszportowej udajemy się po swój bagaż, by przejść kolejną odprawę - celną.

Jeżeli jest się pierwszy raz w Japonii, można spodziewać się rutynowej kontroli swoich bagażów. Zazwyczaj jednak wystarczy zwykłe otwarcie toreb czy walizek i pokazanie, że nie posiada się ze sobą żadnych nieodpowiednich lub nielegalnych przedmiotów. Druczek zaś wręczamy funkcjonariuszowi odprawy, który zatrzymuje dla siebie.

Dokument wiza turystycznaDokument wiza turystyczna
Dokument odprawaDokument odprawa

Co po odprawie?

Przylatując do kraju kwitnącej wiśni z całą pewnością wylądujemy na jednym z trzech lotnisk:

  • Tokyo Narita - Międzynarodowy port lotniczy Japonii. Położony 65km od centrum Tokyo.
  • Tokyo Haneda - Port położony na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej, znajdujący się w Tokyo.
  • Osaka Kansai - Międzynarodowy port lotniczy Kansai - największy na świecie. Położony 28 km od Kobe.

W zależności od lotniska droga do hotelu czy centrum miasta będzie zupełnie inna.

TOKYO NARITA

Wysiadając na Naricie trzeba pamiętać o tym, że w zależności od przewoźnika terminal przylotów będzie się różnić. Wybierając linię LOT, będzie to zawsze terminal pierwszy, z którego można dostać się do centrum Tokyo na 5 sposobów.

Autobusy

Najszybszym i najtańszym środkiem transportu jest autobus linii Keisei. Trasa do centrum Tokyo (stacja Tokyo) kosztuje jedynie 1000 ¥ za osobę dorosłą, a trwa zaledwie 60 minut. Autobusy tej linii odjeżdżają z przystanku na zewnątrz terminalu "Arrivals" co 20 minut. By zakupić bilet należy udać się do stanowiska sprzedającego bilety różnych firm transportowych. Nas będzie interesować stanowisko - Keisei bus.

Stanowisko Keisei BusStanowisko Keisei Bus

Na zakupionym bilecie zawsze będzie podany numer stanowiska odjazdu autobusu, jeżeli chodzi o Terminal 1 jest to zwykle stanowisko 31, jednak dla pewności warto sprawdzić swój bilet! Autobus jeździ również z Terminalu 2,3, więc kupując bilet upewnijmy się z którego stanowiska będzie jechał.

Drugą opcją jest autobus Airport Limusine Bus, jednak kosztuje on już 3 razy więcej! Zanim więc wybierzemy przewoźnika, upewnijmy się, że nie pomyliliśmy stanowisk.

Pociągi

Niejednokrotnie przekonacie się, że pociągi w Japonii to najwygodniejszy transport, a i jego cena nie jest bardzo mocno wygórowana.

By dostać się z lotniska do centrum miasta (stacja Tokyo) mamy do wyboru parę opcji, jednak niemal każda będzie z problematyczną przesiadką lub co gorsza, jazda będzie trwać ponad 2 godziny! Jest jednak jeden pociąg, który jedzie bezpośrednio do Tokyo - N’EX Narita Express. Jedzie on 50 minut jednak kosztuje około 3000 yenów.

Trasa Tokyo - N’EX Narita ExpressTrasa Tokyo - N’EX Narita Express

Odjeżdża on zarówno z terminalu 1 jak i 2 czy 3. Bilety zakupujemy bezpośrednio u przewoźnika, w tym wypadku przy stanowisku Narita Express JR EAST JAPAN RAILWAY COMPANY. Przy zakupie należy się upewnić, że kupujemy bilet przewoźnika Narita Express, jaki jest nasz numer wagonu oraz siedzenia. Obsługa zazwyczaj mówi po angielsku i w każdym z okienek można płacić kartą, więc bez obawy dowiemy się wszystkiego odnośnie naszego pociągu.

Bilet na pociągBilet na pociąg

Gdy dostaniemy wydrukowany bilet udajemy się wraz z nim do bramek gdzie odnajmujemy bramkę z miejscem na kartonikowy bilet. Wkładamy go i wychodzimy z drugiej strony bramki zabierając nasz skasowany bilet.

Udajemy się wraz z biletem na wyznaczony peron, gdzie na podłodze będą wypisane numery wagonów. Stajemy w kolejce przed naklejką z naszym numerem wagonu, uważając by nie przekroczyć żółtej linii.

Japończycy bardzo nie lubią gdy się ją przekracza, potrafią nas nie tylko ogłuszyć klaksonem pociągu, ale również komunikatem przez głośniki w którym będziemy proszeni o zejście z linii.

Bramka biletowaBramka biletowa
Peron z oznaczeniami numerów wagonówPeron z oznaczeniami numerów wagonów

TOKYO HANEDA

Port lotniczy Haneda jest położony około 20 kilometrów od Tokyo - mniej więcej 30 minut pociągami i czasem na przesiadki.

By dostać się z niego do głównej stacji Tokyo należy udać się na dworzec Keikyu Kuko Line, gdzie w automacie zakupimy bilet o wartości 410 yenów.

Autmaty biletowe są bardzo proste w obsłudze. Podchodzimy do maszyny i wybieramy język angielski. Następnie naciskamy w zależności od automatu ilość osób, oraz cenę biletu który nas interesuje. Po włożeniu banknotu lub monet bilet zostaje wydrukowany.

Automat biletowyAutomat biletowy

Po zakupie biletu kasujemy go w bramce z otworem na kartonikowy bilet I wychodząc z drugiej strony zabieramy bilet ze sobą. Odszukujemy pociąg czerwonej linii w kierunku Shibayamachiyoda i jedziemy nim aż do stacji Shinagawa. Wychodząc z dworca Keikyu kasujemy bilet, który już do nas nie wraca i udajemy się w kierunku dworca JR - zapewne z tłumem innych ludzi. Kierujemy się cały czas na JR Yamanote Line, a gdy już odnajdziemy wejście na dworzec zakupujemy w automacie bilet o wartości 170 yenów. Podobnie jak wcześniej przekraczamy bramki i wchodzimy na peron 1 zielonej lini Yamanote, by wysiąść na 5 przystanku - Tokyo.

Czerwona linia w kierunku ShibayamachiyodaCzerwona linia w kierunku Shibayamachiyoda
Zielona linia JR YamanoteZielona linia JR Yamanote

OSAKA KANSAI

Wysiadając na tym lotnisku zapewne pierwszym celem naszej podróży będzie miasto Osaka. Miasto jest niestety oddalone od lotniska aż 50 kilometrów, ponieważ Port lotniczy został zbudowany na sztucznie usypanej wyspie. Niemniej jednak z lotniska do miasta Osaka możemy się dostać na 2 sposoby.

Autobusy

Jedzie on około 60 minut, a cena do stacji Osaka wynosi 1550 yenów. Jest to jedna z najtańszych opcji podróży do miasta! Bilety zakupujemy w okienku Kansai Airport bus numer 5, ponieważ to to stanowisko jedzie do Osaki. Stanowisko autobusowe będzie znajdować się na 1 piętrze, terminalu 1.

Autobusy na lotnisku KansaiAutobusy na lotnisku Kansai
Autobusy na lotnisku KansaiAutobusy na lotnisku Kansai

Pociągi

Do wyboru mamy aż 3 opcje, jednak tylko dwie z nich są bez przesiadki. Najwygodniejsza, "bez przesiadkowa" opcja to pociąg "HARUKA" który jedzie do stacji Shin-Osaka w 50 minut, a kosztuje 2330 yenów za miejsce bez rezerwacji zaś 3000 za miejsce z rezerwacją siedzenia.

Druga to pociąg Kansai Airport Rapid Service, kosztuje 1190 yenów, jednak jedzie trochę dłużej - 70 minut. W porównaniu do pociągu HARUKA zatrzymuje się on na stacji Osaka.

Więcej szczegółów odnośnie różnicy między tymi pociągami znajduje się na poniższej stronie https://www.westjr.co.jp/global/en/travel/shopping/access/train.html

Jaki hotel wybrać?

Dostaliśmy się już do miasta, zmęczeniu podróżą chcemy zostawić swoje rzeczy w hotelu i zregenerować się przed wycieczką. Jednak, jak to jest z tymi hotelami? Czy lepiej wybrać ten w stylu japońskim, czy może zwykły w stylu zachodnim...

Zanim wybierzemy hotel musimy dokładnie sprawdzić w jakiej dzielnicy się on znajduje, oraz jak daleko od niego będziemy mieli do stacji metra/pociągowej lub postoju taksówek, w zależności od wygody zwiedzenia. Pamiętajmy jednak, że o kwestię noclegu trzeba zadbać o wiele wcześniej przed podróżą, zwłaszcza jeżeli chcemy pomieszkać w hotelu w stylu japońskim - ryokanie.
Mogłoby się wydawać, że nocleg to najprostsza rzecz do zorganizowania, wszak można wejść na stronę i wyszukać odpowiadający nam hotel/hostel/guest house/ ryokan, jednak w praktyce ciężko jest coś znaleźć na ostatnią chwilę. Jak już wiecie, Japonia przez ostatnia lata oblegana jest przez turystów, a co za tym idzie wszystkie lepsze pokoje czy miejsca są zazwyczaj rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Skupmy się jednak na cenach, ponieważ mówi się, że zakwaterowanie to najdroższa część wycieczki.
Ryokan - hotel w stylu japońskim to niestety najdroższa opcja. Średnia cena noclegu za 1 osobę, 1 dobę hotelową to koszt około 10-20 tys jenów (350-700zł). Czasami trafiają się okazje gdzie pokoje są w przyzwoitych cenach, jednak warto mieć na uwadze, że cena każdego zakwaterowania będzie się zmieniać w zależności od miejsca ośrodka jak i pory roku. Jak możemy się domyślać, w szczycie sezonu nocleg będzie najdroższy.

Hotele w stylu zachodnim to również koszt około 7-10 tys jenów za dobę hotelową, jednak trafiają się i tańsze zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach metropolii.

Hostele to niestety loteria. Kiedy jest się młodym i nie ma się żadnych oczekiwań co do zakwaterowania można sobie pozwolić na ciasny pokój w nienajlepszym standardzie za około 4000 jenów.

Kojarzące się mocno z Japonią hotele kapsułowe, to niestety nie rzadko wydatek około 6000 jenów.

Mam nadzieję, że przybliżyłam wam mniej więcej realia Japonii zaraz po przylocie. W kolejnym wpisie dowiecie się jeszcze więcej na temat życia "turysty" w kraju samurajów!

NAPISZ DO NAS

Zrób pierwszy krok ku najwspanialszej podróży Twojego życia i skontaktuj się z polskim przewodnikiem po Japonii!

Ryoko 営業事業

1-11-11-2 Kanda Izumicho,
Chiyoda-ku, Tokyo

Godziny pracy biura

Poniedziałek - Sobota
9:00 - 19:00 (GMT+9)

Ryoko.PL
Znajdziesz nas tutaj

© 2018 Ryoko.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone