Co widziałem, gdzie byłem...

Ten blog dedykowany jest dla tych, którzy planują podróż do Japonii po raz pierwszy oraz tych, którzy odwiedzili ją wiele razy i szukają miejsc specjalnych, z dala od utartych turystycznych szlaków

Wyspy Archipelagu Ryūkyū

Poprzedni wpis poświęcony był informacjom na temat historii, kultury i języka Archipelagu Ryūkyū oraz turystycznym atrakcjom głównej wyspy i stolicy Prefektury Okinawa. Dzisiejszy będzie natomiast dotyczył wielu wysp i wysepek archipelagu a także możliwościom ich zwiedzania czy oferowanym przez nie ciekawostkom.

W pierwszej kolejności kilka słów o wyspach, na które można dojechać z głównej wyspy - Okinawy.

Wyspy Archipelagu Ryūkyū

Jak wspomniałam we wcześniejszym tekście na temat Okinawy, na wyspie można wynająć auto i swobodnie przemieszczać się po jej terenie. Ciekawą propozycją na wyjazd z Naha samochodem wydaje się trasa przez Półwysep Katsuren, dalej mostem aż do wysp Henza, Miyagi i Ikei. Właściwie w jeden dzień można odwiedzić trzy wyspy. Na Półwyspie Katsuren - oblewanym od północy przez wody Zatoki Kin, od południa - Zatoki Nakatsugu, a od wschodu - Pacyfik - zwanym też Yokatsu, znajdują się ruiny zamku Katsuren będące zabytkiem wpisanym na listę dziedzictwa Unesco - zbudowany w XV wieku zamek Pana Aji z Katsuren, jest położony na wzniesieniu ponad 300 m n.p.m. To miejsce bogatych znalezisk archeologicznych zwłaszcza pięknej porcelany.

Wyspa Miyagi, mierząca 12 km średnicy, zwana jest również Takahari, co oznacza „teren wyżej“, ponieważ wypiętrza się znacznie powyżej otaczających ją wysp Henza i Ikei. Wyspa Ikei jest ostatnią, do której biegną drogi i mosty, a słynie z bardzo spokojnego morza, pięknych piaszczystych plaż i oferuje możliwości uprawiania sportów wodnych. Można zatem połączyć w takiej jednodniowej wycieczce zwiedzanie ruin zamku Katsuren, z widokami z mostów wiodących na wyspy, z relaksem na plaży czy aktywnym wypoczynkiem na wyspie Ikei. Wyspa Henza jest dość silnie uprzemysłowiona, ale można z niej dostać się innym mostem na wyspę Hamahiga - jest to niewielka wyspa, niespecjalnie popularna wśród turystów. Znajdują się na niej dwie wioski - Hama i Higa, zamieszkująca je ludność żyje z uprawy roli oraz rybołówstwa. Jeśli nie macie środków lub czasu, by z Okinawy płynąć np. na wyspę Taketomi, by tam zwiedzać skansen, wyazd na Hamahigę będzie ciekawą alternatywą, ponieważ można tu znaleźć tradycyjną zabudowę z dachami pokrytymi czerwonymi, ceramicznymi dachówkami, jak również połowić ryby.

Kolejną wyspą, na którą można się dostać autem bezpośrednio z głównej wyspy jest Sesoko - wyjazd na tę wysepkę mającą 8 km średnicy można połączyć z wizytą w Oceanarium Chiraumi. Dojazd na Sesoko jest możliwy mostem o tej samej nazwie o długości 762 metrów. Sesoko również słynie z pięknej piaszczystej plaży oraz infrastruktury do uprawiania snorkelingu czy innych sportów wodnych - niemniej jednak zalecam sprawdzić dostępność usług poza sezonem, ponieważ wiele miejsc bywa otwartch tylko w sezonie letnim.

Innymi wyspami, na które można dojechać z Półwyspu Motobu są Yagaji i Kouri. Na Yagaji warto wybrać się, jeśli lubicie łowić ryby, z Yagaji dojechać można mostem Kouri do wyspy o tej samej nazwie. Otaczają ją szmaragdowe wody oceanu, na plaży Tinu na krańcu wyspy można podziwiać ciekawe formacje skalne przypominające kształtem serca (zwane po japońsku Hāto-rokku, czyli „skały serca”), a u podnóża mostu Kouri rozciąga się piękna piaszczysta plaża. Widoki można podziwiać z wieży Ocean Tower wznoszącej się na wysokość 82 metrów, a całą wyspę da się objechać drogą w kształcie pierścienia w czasie dziesięciu minut.

Gdybyście wybrali się na Okinawę poza sezonem letnim, choć raczej nie odczujecie chłodu, mogą zdarzyć się pochmurne dni… a na te nic nie robi lepiej niż gorące źródła. Niewiele jest onsenów na Okinawie, ale na wysepce Senaga oddalonej zaledwie o 15 minut od lotniska w Naha, znajdziecie prawdziwe gorące źródła i to z widokiem na morze. Pasaż handlowy Senagashima Umikaji Terrace stanowi również dobre miejsce na posiłek w lokalnej knajpce, jak również można pokusić się tutaj o zakupy pamiątek czy wytwarzanej na wyspach biżuterii.

Jeśli jesteście fanami owoców morza, w rozsądnych cenach znajdziecie wiele knajpek na wyspie Ou, na którą z Okinawy można dojechać mostem o tej samej nazwie. Wyspa należąca administracyjnie do miasteczka Tamagusuku, jest malutka, ale za to i tu można połowić ryby, jak również podelektować się po prostu daniami z owoców morza, szczególnie popalurne są lokale z tempurą - owoce morza/warzywa smażone w cieście na głębokim tłuszczu.

Na wypoczynek z dala od wszystkiego polecam wyspy archipelagu, na które można dolecieć lub dopłynąć, ale nie da się już dojechać samochodem z Okinawy.

 

 

Wyspy Yaeyama

Ishigaki

wyspa Ishigakijima jest główną wyspą rejonu wysp Yaeyama oraz głównym ośrodkiem transportu w regionie - miasto Ishigaki to najdalej na południe wysunięte miasto Japonii, znajduje się tutaj lotnisko jak również port, z którego możliwe są połączenia z innymi wyspami regionu; lotnisko obsługuje bezpośrednie połączenia z Tokyo, Osaką, ale również sezonowe rejsy z Fukuoki i innych japońskich miast.

Wyspa Ishigaki ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji jak również hoteli z opcjami all inclusive.

Plaże Ishigaki są zarówno piaszczyste jak i kamieniste - dokładnie koralowe, bo z wybłakłych pokruszonych koralowców, oferują nie tylko piękne widoki na sąsiednie wyspy i lazur oceanu, ale również dobrze rozwiniętą infrastrukturę do snorkelingu czy nurkowania - sklepy dla nurków, w których można wynająć sprzęt, mają w swojej ofercie wycieczki z nurkowaniem w rozmaitych miejscach na rafach koralowych, dostosowane do każdego poziomu uczestników. Plaże najlepiej odwiedzać między kwietniem a listopadem, ponieważ wówczas temperatura nie spada poniżej 25 stopni, choć dostępne są przez cały rok. W terminie od czerwca do października należy uważać na meduzy - na plażach znajdą się informacje na temat ich występowania, ukąszenia nie zdarzają się często, mogą być jednak śmiertelne, więc jeśli ukąsi Was meduza, niezwłocznie szukajcie pomocy medycznej, można polać ranę octem, co nieco złagodzi działanie jadu. Uwaga także na węże.

 

Plaża Yonehara uważana jest za najlepszą do uprawiania snorkelingu, pokryta jest pokruszonymi koralami i oferuje piękne rafy, jak również infrastrukturę w postaci pryszniców, toalet czy zaplecza dla nurków. Wstęp darmowy, płatny jest parking.

Plaża Sukuji to najpiękniejsza piaszczysta plaża na Ishikagi, na jednym jej krańcu znajduje się hotel all inclusive Clubmed. Plaża rozciąga się mniej więcej na długości jednego kilometra i można tu bezpiecznie pływać, ponieważ jest płytko i znajdziecie tu miejsce odgrodzone siatką w celu zabezpieczenia pływających przed meduzami. Również na tej plaży dostępne jest zaplecze do nurkowania.

Plaża Sunset Beach położona jest najdalej na północnym krańcu wyspy Ishigaki na długim półwyspie, pokrywa ją nieco ciemniejszy piasek i jest tu głębiej, więc można pływać również podczas odpływu. Plaża także oferuje piękne widoki i infrastrukturę, jednak korzystanie z pryszniców podlega opłacie.

Choć Ishigaki jest najsilniej zaludnioną wyspą w regionie Yaeyama, można tu znaleźć miejsca do kontaktu z naturą. Oprócz snorkelingu czy nurkowania na rafie koralowej, wyspa oferuje również wiele szlaków trekkingowych po górach (w tym najwyższa góra Prefektury Okinawa), jak też piękną dżunglę i rejsy kajakiem wzdłuż rzek, których brzegi są porośnietę przez mangrowce.

Zatoka Kabira - przepiękne szmaragdowe wody zatoki oferują niezapomniany widok i choć nie wolno tu uprawiać nurkowania czy pływać wpław, dla turystów dostępne są rejsy łodziami z przeszklonym dnem, które umożliwiają eksplorację i obserwację podwodnego środowiska. Zatoka Kabira oraz sąsiednia wyspa Iriomote to jedyne miejsca w Japonii, gdzie hodowane są czarne perły.

Jeśli chcielibyście aktywnie spędzić czas na Ishigaki i wybrać się na spływ kajakiem np. po rzece Miyahara czy Fukido, musicie wynając na miejscu kajak i przewodnika, niestety nie można pływać na własną rękę. Ale widoki warte są ceny.

Oprócz plaż i sportów wodnych, na Ishigaki znajdziecie również lasy palmowe, ale i miejsca poświęcone historii czy zabytki materialne. Najciekawszym miejscem dostępnym dla zwiedzających jest Miyara Dunchi - stara samurajska rezydencja z XIX wieku, jakich kiedyś wiele było na Okinawie, ale tam wszystkie zostały zniszczone w trakcie II Wojny Światowej, tutaj można obejrzeć ocałale zabudowania, niestety nie można zwiedzać wewnątrz, ale przyjemnie pospacerować po otaczającym dom ogrodzie i choć z zewnątrz zobaczyć przykład dziewiętnastowiecznej samurajskiej architektury.

Skansen Ishigaki Yaima Village - na skansen składają się zabudowania charakterystyczne dla rejonu wysp Yaeyama, można tutaj wziąć udział w prezentacji tradycyjnych wyspiarskich śpiewów czy tańców, jak również przespacerować się po tropikalnych ogrodach pełnych egzotycznych roślin i zwierząt, czy odwiedzić sklep z pamiątkami.

Taketomi

Z wyspy Ishigakijima dostępne są rejsy na sąsiednią wysepkę Taketomi, która w całości jest reliktem historii - nie znajdziecie tu dróg dla samochodów czy autobusów, wszędzie trzeba iść pieszo lub pojechać wozem zaprzężonym w wołu. Domy na Taketomi pokryte są tradycyjnymi czerownymi ceramicznymi dachówkami, a obejścia pogrodzone są kamiennymi murkami. Jeśli nie macie ochoty spacerować, wyspę można zwiedzać jeżdżąc rowerem, nie ma tu asfaltowych dróg, a jedynie piaszczyste czy żwirowe. Wyspa jest niewielka i często stanowi jednodniową atrakcję do zwiedzania, na którą przypływa się z Ishigaki. Niemniej jednak w wielu tradycyjnych domach na Taketomi prowadzone są Minshuku czyli tradycyjne japońskie rodzinne zajazdy oferujące nocelg z wyżywieniem. Jeśli pozwala Wam czas i fantazja, warto zostać dłużej na tej wyspie i cofnąć się w czasie do świata bez aut i hałasu, zwłaszcza, że Taketomi również ma do zaoferowania rajskie plaże:

Plaża Kondoi uważana jest za najpiękniejszą na Taketomi, pokryta bielusieńkim piaskem i otoczona ciepłymi wodami stanowi doskonałe miejsce do pływania, oferuje przebieralnie, wypożyczalnie sprzętu czy toalety, jak też miejsca na grilla czy piknik. Niemniej jednak i tu spotkać można meduzy, trzeba też uważać na silne prądy.

Plaża Kaiji składająca się z drobniutkich gwiazdeczek - szkielety żyjących w trawach morskich organizmów, jest dzisiaj miejscem chronionym i nie można już kupić „gwiezdnego piasku” w buteleczkach, jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Kaiji jest piękna na spacer, ale ze względu na silne prądy, pływanie nie jest tutaj dozwolone.

 

 

Iriomote

Druga po Okinawie pod względem wielkości wyspa Archipelagu Ryūkyū, w większej części nie zamieszkana i będąca częścią Parku Narodowego Iriomote Ishigaki - najbardziej wysuniętego na południe parku narodowego i jednego z najciekawszych w Japonii. Ze względu na gęstą dżunglę, aby zapuścić się w głąb wyspy warto wziąć udział w zorganizowanej wycieczce czy rejsie kajakiem, ponieważ samotne wędrówki mogą być niebezpieczne. Po najdłuższych rzekach wyspy - Urauchi i Nakama - organizowane są rejsy statkami i kajakami. Bardzo ciekawa jest zajmująca około pół dnia wycieczka kajakiem do dżungli, a następnie spacer do wodospadu Pinaisara - spadający z wysokości 55 metrów pionowo w dół strumień wody jest najwyższym w Prefekturze Okinawa wodospadem.

W zatoce oddzielającej Iriomote od wyspy Kohama można obserwować płaszczki i żółwie morskie, co czyni to miejsce popularną destynacją dla nurków, a szkoły i wypożyczalnie sprzętu nurkowego oferują wycieczki dostosowane do każdego poziomu umiejętności uczestników.

Iriomote także ma do zaoferowania rajskie plaże z infrastrukturą dla nurków czy plażowiczów.

Plaża Hoshizuna - to kolejna plaża pokryta „gwiazdami“, nazwa składa się z dwóch znaków: hoshi - gwiazda, suna - piasek. Plaża stanowi doskonałe miejsce do snorkelingu czy pływania, choć w czasie odpływu jest tu bardzo płytko.

Plaża Tudumari - ta plaża zwana jest również Tsukigahama, czyli „Plaża Księzyc“, ponieważ u jej południowego krańca do morza uchodzi rzeka Urauchi nanosząc piach, co sprawia, że plaża wypiętrza się nieco ku górze, kształtem przypominając księżyc. To najlepsze miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Ciekawostką Iriomote jest endemiczny gatunek kota zagrożony wyginięciem, podobno żyje tylko 100 osobników, odkryty w 1965 roku gatunek swoją nazwę zawdzięcza wyspie - Iriomote Yamaneko.

Wysepka Barasu - nie pojawiająca się na większości japońskich map niewielka koralowa wysepka Barasu znajduje się niedaleko Iriomote i można dopłynąć tu z portu Uehara. Pod powierzchnią otaczających wysepkę wód żyje fantastyczna rafa koralowa i jedyny sposób, by dostać się na Barasu to wziąć udział w zorganizowanej wycieczce połączonej z nurkowaniem na rafie, ponieważ wysepka, jako obszar chroniony, nie jest normalnie dostępna.

 

Miyakojima

Położona 300 km na południe od Okinawy i 100 km na północ od Wysp Yaeyama to czwarta pod względem wielkości wyspa Archipelagu Ryūkyū. Jednocześnie jest to jedyna wyspa, gdzie nie spotkacie jadowitych węży habu. Charakteryzuje się łagodnym klimatem przez cały rok, ma płaskie ukształtowanie terenu, głównie porastają ją plantacje trzciny cukrowej, oferuje piękne plaże, dobrą turystyczną infrastrukturę jak również możliwości uprawiania sportów wodnych.

Plaża Maehama - uważana za najpiękniejszą plażę Japonii rozciąga się na długości 7 km, pokryta śnieżnobiałym piaskiem, stanowi doskonałe miejsce do pływania, czy innych sportów wodnych, ma rozbudowane zaplecze dla plażowiczów i nurków, to podobno najlepsze miejsce na wyspie Miyako do podziwiania zachodzącego słońca.

Plaża Yoshino - to doskonałe miejsce do uprawiania snorkelingu, ponieważ już tuż przy brzegu podpływają do Was kolorowe rybki i rozciąga się niezwykle bogata w barwy oraz tętniąca życiem rafa koralowa. Wypożyczalnie sprzętu, przebieralnie i sklepy znajdziecie na brzegu.

Plaża Sunayama - oddzielona od wnętrza wyspy łagodnymi piaszczystymi wydmami plaża rozciąga się pomiędzy porośniętymi drzewami skałami i prowadzi wprost do lazurowej wody oceanu, to jedna z najpiękniejszych plaż Miyakojimy i całej Japonii, na której również znajdziecie dobre zaplecze do plażowania.

Oprócz plaż, na wyspie Miyako znajdziecie również miejsca poświęcone historii regionu, takie jak Grób Tuyuma - właść. Toyomiya - grobowiec upamiętniający szesnastowiecznego władcę wyspy. Można zwiedzić tu także ogród botaniczny Miyakojima City Botanical Garden, w którym rośnie ponad 1600 gatunków roślin z tropikalnych lasów Azji Południowo-wschodniej, Tajwanu czy Hawajów. Na południowym krańcu wyspy, na Półwyspie Higashi-Hennazaki dostępna do zwiedzania stoi efektowna latarnia morska, a jeśli wypożyczycie na Miyako auto, mostami Irabu, Ikema czy Kurima, będącymi perełkami architektury, dostaniecie się ponad lazurowymi wodami oceanu na sąsiednie wysepki, od których mosty wzięły swoje nazwy.

 

O wyspach Japonii można pisać i pisać w nieskończoność, na każdej jest coś unikalnego, każda jest ciekawa, a z perspektywy zimowej Polski, każda wydaje się rajska i egzotyczna, zwłaszcza wyspy Archipelagu Ryūkyū, z których niepodobna opisać wszystkich w jednym krótkim poście... Na pewno nie zobaczycie tam Japonii samurajów i gejsz, to inny, bardziej pacyficzny świat i kultura. Ale jeśli szukacie połączenia zwiedzania tradycyjnej Japonii z tygodniowym wypoczynkiem na plaży lub chcecie dodać do zwiedzania i plażowania nieco aktywności wodnych, warto połączyc pobyt na głównych wyspach Japonii z wizytą na Okinawie czy Wyspach Yaeyama. Pomożemy Wam to zorganizować. Jedyne co stanowi ograniczenie to czas, finanse i... wyobraźnia.

NAPISZ DO NAS

Zrób pierwszy krok ku najwspanialszej podróży Twojego życia i skontaktuj się z polskim przewodnikiem po Japonii!

Ryoko 営業事業

1-11-11-2 Kanda Izumicho,
Chiyoda-ku, Tokyo

Godziny pracy biura

Poniedziałek - Sobota
9:00 - 19:00 (GMT+9)

Ryoko.PL
Znajdziesz nas tutaj

© 2018 Ryoko.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone