Hokkaidõ - najdalej wysunięta na północ wyspa Japonii i jednocześnie największa pod względem obszaru prefektura - to istny raj dla miłośników białego szaleństwa. Wyspa o powierzchni 83 i pół tysiąca km kwadratowych to obszar przede wszystkim wielu parków narodowych i przepięknej przyrody - polecany na lato dla miłośników natury. Częścią terytorium Japonii stała się stosunkowo późno - dopiero w XIX wieku, dawniej zamieszkana przez plemie Ainu, stanowiła odrębny kulturowo teren. Polityka kolonizacji prowadzona przez rząd Meiji w XIX wieku spowodowała jednak całkowite zasymilowanie i wchłonięcie Ainu do społeczeństwa japońskiego, zanik języka (którego jedyne nagrania dźwiękowe znajdują się w archiwach Uniwersytetu Jagiellońskiego i zostały wykonane przez Bronisława Piłsudskiego - brata marszałka). Niemniej jednak na Hokkaidō znajdziecie muzea czy inicjatywy poświęcone Ainu, do zwiedzenia których zachęcam, jeśli pozwoli Wam czas.
Ale tematem wpisu nie będzie historia wyspy czy Ainów, tylko doskonałe miejsca do jazdy na nartach, zatem, po tym krótkim wprowadzeniu w historię regionu, przejdźmy do informacji praktycznych na temat cudownych, śnieżnych możliwości, jakie wyspa ma do zaoferowania podróżnym zimą.
Z Tokyo najszybciej dostaniecie się tu samolotem, zarówno z Hanedy jak i Narity, Hokkaidō obsługują dwa lotniska: New Chitose, które będzie idealne jeśli wybierzecie się w rejony Sapporo czy Otaru oraz Asahikawa - doskonale umiejscowione, gdy planujecie odwiedzić centralną część Hokkaidō, np. Furano. Lot trwa między 60 a 90 minut.
Furano Ski Resort
Kurort Furano, słynący latem z kwitnącej lawendy i winnic, nazywany też „Japońską Prowansją” leży w samym sercu Hokkaidō, dojazd z lotniska w Asahikawa zajmuje około póltora godziny.
W rejonie Furano dostępne są stoki o różnym stopniu trudności, najdłuższy z nich ma aż 3000 metrów. Wyciągi narciarskie obsługują wzgórza Furano i Kitanomine - to ostatnie oferuje wiele rozmaitych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Obiekty polecamy zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ponieważ oprócz świetnych tras zjazdowych wykorzystywanych w przeszłości podczas igrzysk olimpijskich, w Furano można spróbować też jazdy psim zaprzęgiem, sankami czy skorzystać z innych rodzinnych atrakcji w specjalnie przygotowanym śnieżnym parku.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, u podnóża wyciągów znajdziecie hotele sieci Prince z kompleksowymi usługami lub w miasteczku Furano możecie skorzystać z prowadzonych przez rodziny pensjonatów typu minshuku czy ryokanów. Rejon słynie z produkcji wina, w tym wyjątkowego wina z dodatkiem lawendy, zatem jeśli wybierzecie się tutaj, warto poświęcić chociaż pół dnia na wizytę w winnicy Furano i skosztować tego niezwykłego trunku.
W regionie Furano od końca listopada do początku maja dostępne są 24 trasy zjazdowe, karnety całodzienne lub na pół dnia oraz na jazdy nocne. W miasteczku Furano funkcjonuje stacja kolejowa, do której możecie dojechać w ramach JR Railpass.
Niseko Annupri International Ski Resort
Ten duży obiekt jest zdecydowanie najłatwiej dostępny na wyspie Hokkaidō - oferuje specjalne bilety łączone na przejazd autokarem w dwie strony np. z Sapporo, Otaru lub lotniska Chitose i karnet zjazdowy na cały dzień, dzięki czemu w niższej cenie można spędzić cały dzień na stoku bez konieczności nocowania w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Trasy oferowane przez Niseko to przede wszystkim łagodne stoki dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy czy snowbordzistów, niemniej jednak, dla miłośników mocniejszych wrażeń i tu znajdą się tereny zjazdowe w lasach, które umożwlią eksplorację terenu iście dziewiczego. Takie atrakcje nie są dostępne w innych kurortach, w Niseko można nawet zjeżdżać poza szlakami po wulkanie Yotei - stratowulkan widoczny z miasteczka. Śnieg w Niseko uznawany jest za bardzo dobrej jakości, ponieważ jest drobny i puszysty, dzięki czemu jazda sprawia wyjątkową przyjemność.
Główne trzy kurorty: Grand Hirafu, Niseko Village i Annupri zajmują prawie całe południowo-wschodnie zbocze góry Niseko-Annupri (na peryferiach znajdziecie też mniejsze kurorty, ale te trzy połączone jednym kartetem Niseko All Mountain Pass mają do zaoferowania najciekawsze trasy zjazdowe oraz udostępniają bezpłatny transport autokarem po swoich terenach pomiędzy wyciągami).
Grand Hirafu - to największy z kurortów Niseko, oferuje wiele hoteli i restauracji, najwięcej opcji noclegowych mieści się w sąsiadującym bezpośrednio z kurortem miasteczku Hirafu tłumnie odwiedzanym zimą przez zagranicznych gości. Znajdziecie tu wszystko - pensjonaty japońskie, hotele, hostele, ryokany, do tego mnóstwo restauracji i sklepików typu kombini, wszystko z menu w języku angielskim oraz przeważnie również z międzynarodową obsługą. To zdecydowanie dobre miejsce dla osób, które oprócz jazdy na śniegu nastawiają się też na życie nocne i rozmaite atrakcje oferowane przez miasto.
Niseko Village - to miejsce będzie doskonałe dla tych z Was, którzy poza szlakami zjazdowymi szukają więcej luksusu i wyciszenia, również znajdziecie tu restauracje i bary, ale, jeśli chodzi o zakwaterowanie, można skorzystać choćby z hotelu sieci Hilton. W tej okolicy można odwiedzić również butiki i oddać się szaleństwu zakupów.
Annupri - to najmniejszy z trzech kurortów Niseko, ale dzięki temu i najmniej zatłoczony. U jego podnóża znajdziecie możliwości noclegowe - hotel czy pensjonaty, ale niestety trudniej tu o pozostałe atrakcje typu bary, restauracje czy sklepy.
Oprócz wymienionych trzech kurortów w rejonie Niseko znajdują się i mniejsze obiekty, np. Moiwa, ale nie są one obejmowane przez wspólny karnet rejonu Niseko i oferują mniej przepastne trasy zjazdowe. Jeśli szukacie samotności, ale nie jesteście zbyt zaawansowani w jeżdżeniu na nartach, będą godne polecenia, choć z pewnością dla szukających mocnych wrażeń i atrakcji poza stokiem wieczorami najlepszą opcją jest Hirafu.
Sapporo Kokusai Ski Resort
Ten niewielki kurort położony zaledwie godzinę drogi od centrum Sapporo - stolica prefektury - nie powala rozmiarem, oferuje zaledwie pięć wyciągów, ale śniegu spada tu nawet więcej niż w Niseko! Nastawiony głównie na początkujących czy średnio zaawansowanych narciarzy obiekt ma bardzo dogodne położenie i będzie dobrą opcją dla tych z Was, którzy planują poświęcić na jazdę na nartach dzień przy okazji pobytu w mieście Sapporo - dostępne są rozmaite łączone bilety na autobus w dwie strony z miasta i karnety zjazdowe, jeden dzień wystarczy, by skorzystać z prezentowanych przez Sapporo Kokusai możliwości, zatem bazę można spokojnie zrobić sobie w mieście i wpaść na parę godzin zjeżdżania. Stoki są tutaj mniej zatłoczone w dni powszednie, w weekendy przyjeżdża wielu mieszkańców Sapporo. Kurort jest mniej popolurany niż Niseko wśród zagranicznych turystów, więc jeśli szukacie czegoś bardziej japońskiego, a nie jesteście super zaawansowanymi narciarzami, to będzie doskonałe miejsce.
Jeżeli chcielibyście połączyć zwiedzanie Sapporo, narty i onseny, wówczas można po nartach zajechać do sąsiadującego z kurortem miasteczka Jozankei Onsen - dostępne są połączenia autobusowe.
Położone w Parku Narodowym Toya-Shikotsu miasteczko pozostaje odwiedzanie przez miłośników zdrwowotnych wulkanicznych wód od drugiej połowy XIX wieku i oferuje przybyszom wiele kąpielisk w hotelach, ryokanach czy mniejszych pensjonatach, a dodatkowo w obrębie miasta położona jest niezwykła jaskinia poświęcona Bogini Kannon, którą można zwiedzić przy okazji. Jozankei Onsen i Park Narodowy Toya-Shikotsu ze swym przepięknym jeziorem Toya, na środku którego wznosi się wulkan oraz z bezpośrednim sąsiedztwem wypiętrzonego w latach 40. XX wieku młodego, aktywnego wulkany Shōwa-Shinzan to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku, jeśli wybieracie się na Hokkaidō w okolice Sapporo.
Otaru Tenguyama Ski Resort
Ten kurort położony około 17 minut jazdy autobusem od miejscowości Otaru to miejsce idealne dla bardziej zaawansowanych w sportach zimowych - jego nazwa pochodzi od postaci z japońskiej mitologii, Tengu o długim nosie, ponieważ stoki są długie i strome. Na szczycie góry Tenguyama wznosi się shintoistyczna świątynia poświęcona temu bóstwu, a wjazd kolejką linową na szczyt będzie ciekawy nawet dla tych z Was, którzy nie lubią jeździć na nartach, ponieważ widok na miasto Otaru, zwłaszcza po zmroku, zapiera dech. Otaru to niewielkie portowe miasteczko położone nad morzem, które od początku XIX wieku służyło za port przeładunkowy towarów przywożonych do Sapporo. Charakteryzuje się zabytkową niską zabudową i zwłaszcza położone nad kanałem rejony miasta sprawiają nostalgiczne wrażenie.
Wybierając się na narty do Otaru, w mieście można się zakwaterować, a na stoki dojeżdżać autobusem. W miasteczku znajdziecie po jazdach wiele możliwości spędzenia czasu - od karaoke przez restauracje czy centrum handlowe.
Gdybyście planowali zwiedzanie Sapporo i Otaru połączone z jazdą na nartach, koniecznie sprawdźcie w jakim terminie odbywają się Festiwal Śniegu w Sapporo i Festiwal Świateł w Otaru - zwykle są w zbliżonym czasie, by dało się odwiedzić oba podczas jednej wycieczki w te strony. Festiwal Światła w Otaru to okazja, by zobaczyć zaśnieżone miasteczko z jego zabytkami w pełnej krasie - zwłaszcza nad kanałem Otaru Unga rozstawionych jest wiele zbudowanych ze śniegu i lodu latarenek, w których pali się światła, całość wygląda przepięknie! A w rozstawionych na tę okoliczność kramach można kupić japońską wersję grzanego wina, czyli amazake - pity na gorąco, słaby alkohol ryżowy, mętny, słodki i aromatyczny z dodatkiem imbiru. Na festiwalu w Sapporo z kolei można podziwiać m.in. rzeźby w lodzie, obu imprezom towarzyszą rozamite wydarzenia kulturalne, więc planując wyjazd w te strony zimą, koniecznie upewnijcie się, kiedy wypadają te wydarzania - chyba, że zlecicie to nam, my zadbamy o to, by w trakcie podróży nie ominęły Was żadne atrakcje!
Hakodate-Nanae Snow Park
Przy tym obiekcie nie sposób nie powrócić znów krótko do historii wyspy Hokkaidō, ponieważ miasto Hakodate to jeden z pierwszych portów otwartych w XIX wieku na zagraniczny świat po ponad dwustuletnim okresie japońskiej izolacji. W efekcie miasteczko było pierwszą siedzibą konsulatów czy obcych z japońskiej perspektywy wierzeń - znajdziecie tu dawny konsulat brytyjski, rosyjski, działającą wciąż cerwiew czy chrześcijańskie cmentarze, a więc obiekty niezwykłe z perspektywy Japończyków, którzy zwiedzają Hakodate właśnie dla jego inności. Dodatkowo miasto jest położone na wąskim półwyspie oblewanym przez morza z obu stron, co, zwłaszcza po zmroku i oglądane z góry daje przepiękny widok. W Hakodate znajdziecie również poranny targ rybny z ogromnym wyborem owoców morza, jak i muzea i inne ciekawe miejsca… Zatem warto połączyć pobyt na nartach w tym rejonie ze zwiedzaniem miasta, które nie jest specjalnie rozległe, więc nawet dzień wystarczy.
Hakodate-Nanae Snow Park to miejsce, które przyciąga odwiedzających je narciarzy naturalnymi stokami, jak też zapierającymi dech widokami na miasto Hakodate czy Górę Komagatake. By się tu dostać, wystarczy wsiąść w pociąg i dojechać do stacji Shin-Hakodate-Hokuto lub Onuma-Koen, stąd odjeżdżają już kurortowe autobusy, jazda nimi zajmuje jakieś 20 minut.
Ten kurort narciarski to miejsce idealne dla wszystkich poziomów zjeżdżania, oprócz przygotowanych tras oferujące też jazdy poza szlakami, a dodatkowo na szczycie, na który wjeżdża wyciąg narciarski, mieści się przeszklona kawiarnia umożliwiająca delektowanie się chwilą odpoczynku z panoramicznym widokiem na okolicę. Stoki zjazdowe mają długość nawet 4 km a śnieg, jak to na Hokkaidō - najwyższej puchowej jakości.
Jeśli planujecie zwiedzanie połączone z jazdą na nartach, będzie to idealne miejsce, do którego dojedzie bez problemu z miasta Hakodate, w którym można spokojnie zrobić sobie bazę - miasto oprócz wielu hoteli czy pensjonatów oferuje wiele restauracji i klubów, jak też instytucji kulturalnych, zabytków i stacje JR.
Wybór miejsca należy do Was, my możemy jedynie zaproponować rozmiate możliwości, ale jeśli szukacie miejsca w Japonii tylko na narty, to zdecydowanie jakość śniegu na Wyspie Hokkaidō będzie przemawiała za tym, by szaleństwu zjazdów poddać się właśnie tu! Poza sezonem narciarskim, wyspa jest doskonałym miejscem na kontakt z naturą i przecieranie szlaków parków narodowych, Hakodate, Otaru, Sapporo to dobre miejsca do zwiedzania, ale nie znajdziecie tu ani gejsz ani samurajów, najwyżej dziewiętnastowieczne zabytki i ślady Ainów.
Jeśli chodzi o infrastrukturę narciarską, jest doskonale rozwinięta i wykorzystywana choćby przez skoczków narciarskich w czasie treningów czy zawodów - skocznia w Saporo, na której Wojciech Fortuna zdobył w skokach złoty medal również jest dostępna dla zwiedzających. Podobnie jak w obiektach na głównej japońskiej wyspie, tutaj również można wynając cały sprzęt i strój narciarski, sezon rozpoczyna się pod koniec listopada a trwa do pierwszego weekendu maja - przy czym, wybierając się na własną rękę sprawdźcie warunki i prognozy, ponieważ mogą one wpłynąć na dostępność poszczególnych wyciągów.