Co widziałem, gdzie byłem...

Ten blog dedykowany jest dla tych, którzy planują podróż do Japonii po raz pierwszy oraz tych, którzy odwiedzili ją wiele razy i szukają miejsc specjalnych, z dala od utartych turystycznych szlaków

W krainie śnieżnego puchu, czyli na narty do Japonii

Ferie zimowe w Polsce ruszyły, sezon narciarski już rozpoczęty. Jeśli jesteście fanami zimowych sportów, lubicie wyjeżdżać zimą, a nie w sezonie letnim, możecie w ciekawy sposób skompnować podróż do Japonii uwzględniając Wasze zainteresowania. Zima to czas do zwiedzania Japonii dobry, jak każdy poza porą deszczową - pogoda utrzymuje się często słoneczna przez wiele dni, tempreatury, w zależności od regionu, ale w miejscach, które trzeba zwiedzić, np. Tokyo czy Kyoto, nie spadają poniżej zera, śnieg spada rzadko i nie utrzymuje się (Tokyo, Kyoto). Natomiast poza utartym szlakiem absolutnych must see w stolicach Japonii, znajdziecie miejsca z całą masą śniegu, mrozem i również piękną pogodą na narty! Można ułożyć sobie plan zwiedzania tak, by uwzględnić w nim zimową porą kilka dni na sportowe szaleństwa na stokach - w pierwszej części tematu „Japonia na narty“ opowiem o łatwo dostępnych z Tokyo kurortach w prefekturze Nagano, Gunma i Niigata, a kolejny wpis poświęcony będzie w całości wyspie Hokkaidō, która, położona najdalej na Północ, jest japońską stolicą zimowych atrakcji.

W krainie śnieżnego puchu, czyli na narty do Japonii

Część 1. Honshū

Shiga Kōgen

To absolutna Mekka dla miłośników sportów zimowych w Japonii - położony w górach Prefektury Nagano Płaskowyż jest częścią Parku Narodowego Jōshin-etsu i, oprócz niezwykłych widoków czy przyrody, ma do zaoferowania 47 wyciągów w zasięgu jednego narciarskiego karnetu. Rejon Shiga Kōgen dzieli się na część południową i północną, w tej pierwszej, oprócz różnego rodzaju wyciągów narciarskich, znajdziecie również gorące źródła, a rozciąga się ona od szczytu Góry Yokote wznoszącego się na wysokość 2305 m n.p.m.

Północna część to ogromny teren do eksploracji dla narciarzy i snowbordzistów. Znajdujący się tutaj Kurort Higashidateyama był miejscem, gdzie odbyły się slalom i slalom gigant w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 1998 roku.

Obie części Shiga Kōgen spotykają się w Hasuike, gdzie mieści się wiele hoteli w rozmiatych stylach - zarówno japońskie ryokany z pokojami w stylu washitsu (tradycyjne japońskie pokoje ze spaniem na futonach rozłożonych na matach tatami) jak i klasyczne pokoje z łóżkami. Wiele hoteli i ryokanów ma w swoich obiektach wulkaniczne gorące źródła, korzystanie z których wliczone jest w cenę noclegu. Shiga Kōgen w całości położony w górach i parku narodowym to miejsce, gdzie odpoczniecie od miasta, nie znajdziecie tu supermarketów, nawet kombini (sklepy convenient store podobne do Żabki) trudno znaleźć, za to dookoła śnieg, przepiękne widoki i czyste powietrze, jeden ski pass na wszystkie wyciągi, darmowe autobusy kursujące pomiędzy hotelem a wyciągami i gorące źródła - jako wisienka na torcie. Życie poza stokiem toczy się głównie w hotelach/ryokanach, które oferują swoim gościom rozmaite atrakcje (w zależności od obiektu: wycieczki, karaoke, masaże, itp.), warto wykupić opcję przynajmniej ze śniadaniem lub pełnym wyżywieniem, bo trudno może Wam być znaleźć miejsce poza hotelem, by coś zjeść, zwłaszcza jeśli przyjedzie do Shiga Kōgen autobusem

Opcji dojazdu jest kilka, ale najlepsze to właśnie autokary albo ze stacji Yudanaka - Onsen (w poprzednim wpisie o gorących źródłach rozpisałam się bardziej szczegółowo na temat tego miejsca) albo z Nagano (droga z Tokyo prowadzi przez Nagano, np. szybki pociąg shinkansen Tokyo-Nagano około 2-2,5h, i dalej autobus w zależności od warunków drogowych).

Narty w Shiga Kōgen można połączyć z pobytem i zwiedzaniem miast Nagano, Obuse i Yudanaka czy Shibu Onsen, jak również Jigoku-dani (rezerwat, w którym małpy kąpią się w gorących źródłach), ale nie będę się bardziej szczegółowo rozpisywać, ponieważ o tych miejscowościach pisałam poprzednio przy wulkanicznych źródłach, odsyłam zainteresowanych do poprzednich wpisów.

Shiga Kōgen to miejsce wyjątkowe jeszcze z jednego powodu - sezon narciarski tutaj trwa najdłużej w Japonii i, w zależności od roku, zaczyna się średnio w drugiej połowie listopada, a trwa nawet do pierwszego weekendu maja, który w Japonii zwany jest Golden Week (Goruden Wiiku) i stanowi zamknięcie zimowych atrakcji. Możecie, co niesamowite, połączyć nawet! podziwianie kwitnących wiśni w marcu czy kwietniu z jazdą na nartach w Shiga, zwłaszcza, że wiosenne terminy wiążą się ze zniżkami cen karnetów, ponieważ wyciągi zlokalizowane najniżej szybciej kończą swoją działalność. Bez względu na to, w jakim miesiącu zaplanujecie narty w Shiga Kōgen, pamiętajcie o liczbie wyciągów - 47! Nie warto tu przyjechać na jeden dzień z Tokyo, bo nie zobaczycie nawet połowy, warto spędzić tu przynajmniej dwa dni lub dłużej, by w pełni korzystać z karnetu i dostępnych atrakcji. Jeśli nie dysponujecie taką ilością czasu, możecie udać się do Hakuba, gdzie wyciągów jest mniej i teren nie tak rozległy, a ponadto stamtąd łatwiej dostaniecie się w inne rejony Japonii na dalsze zwiedzanie.

 

Hakuba

Kolejnym rejonem, gdzie rozgrywano różne konkurencje podczas igrzysk w 1998 w Nagano jest Hakuba - mieści się tutaj muzeum poświęcone temu wydarzeniu, jak również w dalszym ciągu funkcjonują olimpijskie obiekty w tym skocznie narciarskie, na których odbywano konkurencje olimpijskie. Hakuba leży po przeciwnej stronie miasta Nagano w Japońskich Alpach Północnych i jest o tyle wygodna pod względem dojazdu, że można się tu stosunkowo nietrudno dostać nie tylko z Tokyo czy Nagano, ale również z Nagoi czy Ōsaki (przez Nagoję).

Podobnie jak w Shiga Kōgen, w Hakuba znajdziecie wiele opcji noclegowych, również z gorącymi źródłami, a także możliwość korzystania z wielu wyciągów w ramach jednego karnetu - Hakuba Valley Ticket uprawnia do korzystania z infrastruktury narciarskiej dziesięciu głównych ośrodków w regionie, m.in.: Cortina Kokusai, Norikura, Tsugaike Kōgen, Iwatake, Happoone, Hakuba 47 i Hakuba Goryu; podobnie jak w Shiga Kōgen, również w Hakuba dostępne są autobusy darmowe pomiędzy hotelami a wyciągami, szczegółowe rozkłady jazdy i trasy znajdują się w broszurach oferowanych przez każde miejsce noclegowe i informacje turystyczne.

Pod względem ceny nie ma dużych różnic pomiędzy rejonem Shiga Kōgen i Hakuba, natomiast w Hakuba są oferowane specjalne zniżki powiązane z długością pobytu - im więcej dni na stoku obejmuje karnet narciarski, tym jeden dzień na stoku kosztuje mniej, ale myślę, że nie będzie miało to większego przełożenia na finanse w przypadku krótkiego pobytu podczas wycieczki połączonej ze zwiedzaniem Japonii. Chyba, że przylecicie do Japonii tylko na narty, wówczas można się zastanowić. Jeśli planujecie wycieczkę i zwiedzanie połączone z nartami, Hakuba jest dobrym miejscem na narty, ponieważ stąd dostaniecie się szybciej do rejonu Kansai niż z Shiga Kōgen, który leży dalej na północy. Można zatem planować pobyt i zwiedzanie Tokyo, a następnie narty w Hakuba i potem wyjazd do Kyoto.

Nozawa Onsen

To niewielkie miasteczko w Prefekturze Nagano ożywa zimą, kiedy zewsząd pojawiają się narciarze. Kurort narciarski Nozawa Onsen również był gospodarzem dyscyplin olimpijskich w 1998 - dokładniej biathlonu, ale oprócz sportów zimowych, Japończyków i turystów z zagranicy przyciągają tu gorące źródła - w uśpionym poza sezonem zimowym miastczeku dostępnych jest 13 łaźni publicznych, utrzymywanych przez lokalnych mieszkańców od okresu Edo (XVII-XIX wiek). Soto-yu -jak nazywane są łaźnie, nie podlegają opłacie wstępu (choć wszędzie prosi się o datek na utrzymanie kąpieliska), zazwyczaj mieszczą się w starych, zabytkowych drewnianych budynkach, mają po jednym pomieszczeniu i kąpielisku dla każdej płci oraz nie oferują rzadnych utensyliów, zatem należy przyjść z własnym ręcznikiem i mydłem. Choć skromne i raczej nie eksluzywne, soto-yu umożliwiają doskonały relaks po jeździe na nartach, dodatkowo miasteczko położone u podnóża narciarskiego kurortu sprawia bardzo swojskie i klimatyczne wrażenie, ponieważ pełno tu wąskich uliczek z drewnianą, niską zabudową, z których niemalże wprost wchodzi się do gorącego źródła. Pełne uroku miejsce egzotyczne dla przybyszy z Europy.

Największym i świeżo odnowionym soto-yu w miasteczku jest Oyu mieszczący się w samym sercu miejscowości. Inne słynne źródło, to Ogama-yu, które spotkacie po drodze kierując się do kurortu narciarskiego - jest ono wykorzystywane do gotowania, ale nie do kąpieli, ponieważ woda ma w nim 90 stopni Celcjusza.

Kurort narciarski Nozawa Onsen to najstarszy tego typu ośrodek w Japonii założony w 1924 roku. Ale nie znaczy to, że nie oferuje on profesjonalnych, szybkich i nowoczesnych wyciągów czy infrastruktury, przeciwnie, popularny ze względu na swoje urokliwe położenie - z góry stoków przy dobrej pogodzie zobaczycie nie tylko Północne Alpy, ale i Morze Japońskie - stale się modernizuje. Pod względem trudności, Nozawa ma do zaoferowania wszystkie możliwe trasy - zarówno dla początkujących, jak i starych wyżeraczy. Dodatkowo Nozawa Ski-jō (Nozawa Snow Resort) ma wiele do zaoferowania rodzinom z małymi dziećmi - bezpłatna szkoła jazdy na sankach czy klub malucha, w którym można zostawić dzieci pod opieką, a samemu iść pojeździć na nartach czy śnieżny park dla dzieci.

Zakwaterowanie w Nozawa Onsen znaleźć można zarówno w hotelach jak i minshuku czy ryokanach, wiele z obiektów dysponuje onsenami na własnym terenie, korzystanie z których wliczone jest w cenę noclegu.

Aby dostać się do Nozawa Onsen, można wykorzystać JR Railpass - z Tokyo do stacji Iiyama linią shinkansen Hokuriku, a stamtąd autobus do Nozawa Onsen (Railpass nie pokrywa kosztów jazdy autokarem). Z innych miast możliwy dojazd autobusem.

 

Yuzawa

Jeśli nie planujecie podczas pobytu w Japonii przeznaczyć za wiele czasu na zimowe sporty, najprościej i najszybciej dotrzecie na stoki w Prefekturze Niigata w okolicach Yuzawa - pociąg shinkansen ze stacji Tokyo do Echigo-Yuzawa dojeżdża w ciągu 80-90 minut, a wprost z dworca wyjeżdża gondola na stok! Oczywiście, w sezonie zimowym, który trwa tutaj również od końca listopada do końca kwietnia, a nwet początku maja, Koleje Japońskie JR oferują podróżnym rozmiate łączone bilety na przejazd Tokyo-Echigo-Yuzawa w dwie strony plus rozmaite zniżki na karnety zjazdowe czy pobyty w hotelach. Jeżeli planujecie tylko jeden taki luźny dzień na zimowe szaleństwo podczas wycieczki po Japonii, Yuzawa to najepsze miejsce. Koszty dojazu są porównywalne z wymienionymi wcześniej kurortami, za to w całości możecie je zrealizować w ramach biletu JR Railpass.

Oprócz wyjątkowej szybkości i łatwości dojazdu z Tokyo (wyobraźcie sobie, że można jednego dnia spacerować w Tokyo pod kwitnącymi wiśniami w słońcu, a następnego zjeżdżać na nartach w Niigata i nawet wrócić na nocne hanami do Tokyo jeszcze tego samego dnia!) niewątpliwym atutem w Yuzawa są długie stoki oraz sklepik z sake na dworcu, gdzie za 500 yenów można spróbować ponad stu gatunków ryżowego trunku z Niigaty.

Podobnie, jak w kurortach prefektury Nagano, również tutaj znajdziecie trasy o rozmiatych stopniach trudności, choć te trudniejsze oddalone są nieco od stacji kolejowej, w której bezpośrednim sąsiedztwie położone są raczej łatwiejsze stoki. Również w Yuzawa wiele obiektów, gdybyście zdecydowali się nocować, oferuje gorące źródła swoim gościom, korzystanie z nich to doskonały relaks i regeneracja po całym dniu na stoku, gorąco polecam

Nieco inaczej niż w Shiga Kōgen, gdzie właściwie wszystkie kurorty współtworzą ogromny kompleks, do korzystania z infrastruktury którego wystarcza jeden karnet, w Yuzawa widoczny jest podział na kilka grup kurortów. Jednakże w ramach danej grupy, również można skorzystać z wielu stoków, bezpłatnych autobusów kursujących pomiędzy wyciągami a hotelami czy przejeżdżać ze stoku na stok na nartach czy snowbordzie.

Grupa Gala Yuzawa - Ishiuchi Maruyama - Yuzawa Kōgen

To najlepiej dostępny z kurortów bezpośrednio z Tokyo, na stoki tej grupy wywiezie Was gondola wprost z dworca shinkansenów, sezon trwa od połowy grudnia do początku maja, dostępne są karnety całodniowe, na pół dnia, a także specjalny, i najtańszy, karnet na zachód słońca, podczas którego można zjeżdżać od 15:00 do 17:00, jazd nocnych nie ma. Ważne, by, zanim wsiądziecie w pociąg, sprawdzić warunki pogodowe, ponieważ zdarza się, że gondola nie jeździ w czasie silnych porywów wiatru.

Stoki Ishiuchi Maruyama są bardzo długie i przyjemnie się na nich zjeżdża, z dworca Echigo-Yuzawa dostępne są darmowe autobusy, podróż zajmuje około 10 minut.

Jeśli wybieracie się z dziećmi, najlepszą opcją będzie Yuzawa Kōgen, gdzie stoki są łagodne, a kurort oferuje różne atrakcje dla najmłodszych oraz całych rodzin.

 

Grupa Naeba-Kagura

Oba kurorty są ze sobą połączone specjalnym wyciągiem, którym można pokonać ponad 5 km odległości pomiędzy nimi. To miejsca zdecydowanie najdalej położone od stacji Echigo-Yuzawa, dotrzecie do nich autobusem lub pociągiem z tejże stacji w ciągu okolo 50 minut. Niemniej jednak, tu znajdziecie najbardziej strome stoki o najwyższym stopniu trudności w tej okolicy, więc dla zaawansowanych narciarzy czy snowbordzistów to powinien być oczywisty wybór.

Również tutaj znajdziecie nocleg (Prince Hotel jest właścicielem kurortu) i łączone karnety na stoki obu obiektów.

Niestety Kagura nie umożliwia nocnych zjazdów, ale udostępnia najdłuższy stok w regionie.

 

Manza Onsen

Położone w Prefekturze Gunma na zboczu Góry Shirane na wysokości 1800 m n.p.m. niewielkie miasteczko Manza Onsen to doskonałe miejsce dla tych z Was, którzy mają nieco więcej czasu na dojazd i chcą pobyć raczej lokalnie wśród Japończyków, niż bardziej wygodnie w dużych ośrodkach odwiedzanych również przez wielu obcokrajowców.

Dojazd do Manza bez auta jest nieco skomplikowany, ponieważ wymaga przesiadki na autobus albo w miejscowości Karuizawa (110 minut autobusem z Karuziawa do Manza Onsen) albo w Manza-Kazawaguchi (stąd jeszcze 40 minut autobusem), dojazd jest wykonalny, ale z pewnością trudniejszy niż do Niigaty, choć, z perpsektywy Tokyo, Manza jest w kilomterach zdecydowanie bliżej. Urok tego miejsca polega na tym, że jest niewielkie, hotele mają swoje wyciągi i stoki, w każdym obiekcie gorące źródła, z których słynie miejscowość (wody o najwyższej kwasowości w Japonii, poprawiają metabolizm i ciśnienie krwi). Dookoła góry, szczyt Shirane jest oddalony zaledwie 15 minut autobusem od centrum miasteczka, dodatkowo świetne warunki narciarskie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i atmosfera małego miasteczka.

Manza Onsen leży niedaleko miejscowości Kusatsu Onsen, właściwie po drugiej stronie góry. O Kusatsu pisałam przy temacie gorących źródeł. Jeśli wybierzecie się z Tokyo w te rejony, zwłaszcza autem, warto połączyć zwiedzanie Kusatsu z nartami w Manza Onsen, nawet dwa dni można zorganizować tak, żeby do Kusatsu dotrzeć przed południem, zwiedzić miasteczko, na nocleg dojechać po południu do Manza Onsen i cały następny dzień szusować na stoku. Wszystko możemy dla Was zorganizować.

 

Na zakończenie kilka ważnych informacji - cenowo wszędzie zapłacicie mniej więcej tyle samo za całodzienne karnety na jazdy - około 5000-6300 JPY. Wypożyczalnie sprzętu są dostępne we wszystkich kurortach, ceny dziennie za wynajem uzależnione są od rodzaju sprzętu, ale do wypożyczenia dostępne jest wszystko od spodni i kurtek do desek i butów. Zimowe sporty w dużej mierze uzależnione są od warunków atmosferycznych, dlatego, wybierając się na własną rękę, koniecznie sprawdźcie pogodę, przejezdność dróg w górach czy siłę wiatru, wiele z obiektów podaje informacje po angielsku. I ... po skończonej jeździe polecam gorące źródła!

NAPISZ DO NAS

Zrób pierwszy krok ku najwspanialszej podróży Twojego życia i skontaktuj się z polskim przewodnikiem po Japonii!

Ryoko 営業事業

1-11-11-2 Kanda Izumicho,
Chiyoda-ku, Tokyo

Godziny pracy biura

Poniedziałek - Sobota
9:00 - 19:00 (GMT+9)

Ryoko.PL
Znajdziesz nas tutaj

© 2018 Ryoko.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone